Past seminars

Monday April 12, 2017 - room 1AD100- time 12:00 - Yves André (CNRS, Paris 6)

Recent progress on the homological conjectures in commutative algebra


Monday April 10, 2017 - room 2BC30- time 14:15 - Yves André (CNRS, Paris 6)

Kummer extensions of rings of formal power series, and perfectoid algebras


Wednesday April 5, 2017 - room SRVII - time 16:00 - Andreas Knutsen (Bergen)

Title: Brill-Noether theory of curves on abelian surfaces


Wednesday March 15, 2017 - room SRIV - time 16:00 - Hugo Torres (UNAM, Morelia, Mexico)

Title: Linear stability and the Butler conjecture.


Thursday February 9, 2017 - room 2BC60 - time 14.30 - Fumiharo Kato (Tokyo Institute of Technology )

Henselian rigid geometry


Thursday January 12, 2017 - room SRVII - time 14.30 - Christian Lehn (TU Chemnitz).

Birational geometry of singular symplectic varieties and a global Torelli theorem


Friday December 16, 2016 - room SRVII - time 11:15 - Shinichi Kobayashi (Tohoku)

The radius of convergence of the p-adic sigma function at supersingular primes


Friday December 16, 2016 - room SRVII - time 12:15 - Nobuo Tsuzuki (Tohoku)

$F$-isocrystals on elliptic curves over a finite field


Thursday December 1, 2016 - room SRVII - time 14:30 - Ambrus Pal (Imperial)

Simplicial homotopy theory of algebraic varieties over real closed fields


Thursday, November 10, 2016 - room 2BC/30 - time 15:00 - Francesco Polizzi (Calabria)

New constructions of surfaces with $p_g=q=2$ via finite covers


Thursday October 20, 2016 - room 2BC30 - time 14:30 - Marco Franciosi (Pisa)

Superfici stabili con K^2=1


Wednesday October 19, 2016 - room SRVII - time 14:30 - Remke Kloosterman (Padova)

Alexander polynomials of curves, Mordell-Weil ranks and syzygies


Friday October 14, 2016 - room 2BC30 - time 14:30 - Christian Liedtke (TU München)

Good Reduction of K3 surfaces


Thursday October 6, 2016 - room 2BC30 - 14:30 - Nero Budur (Leuven)

Cohomology jump loci.


Tuesday September 27, Thursday September 29 2016; - room 1BC50 - time 11:30 - Maria Rosaria Pati (Pisa)

p-adic L-functions, following Bertolini-Darmon-Iovita-Spiess construction.


July 7 2016 - room 2AB40 - 12:00 - Francesco Baldassarri

Metodi analitici di Barsotti per gruppi p-divisibili e algebre perfettoidi.III./p>


Elena Mantovan (Caltech)

Tuesday June 21, 2016 - room 2BC30 - time 10:30
- Differential operators and families of automorphic forms on unitary groups of arbitrary signature.
Thursday June 23, 2016 - room 2AB45 - time 10:30
- An approach to Hida's theory at unramified non-split primes.


Tuesday May 24, 2016 - room SRVII - 13:30 - Adrian Langer (Warsaw)

Rigid representations of quasi-projective fundamental groups


Richard Crew (University of Florida)

Arithmetic Differential Operators on Adic Formal Schemes

Friday May 6, 2016 - room 2AB40 - 14:00-16:00
Thursday May 12, 2016 - room SRVII - 14:00-16:00
Friday May 13, 2016 - room 2AB40 - 14:00-16:00


Monday April 18, 2016 -room SRVII - 14:00 - Andrea Pulita (Grenoble)

On some recent works


Friday February 5, 2016 - room 2AB45- 11:00 - Hironori Shiga

Visualization of the Shimura complex multiplication via hypergeometric equations and Lam'e equations


Friday November 6, 2015 - room 2AB40- 11:30 - Farhad Babaee (ENS)

A tropical approach to the strongly positive Hodge conjecture


Thursday November 5, 2015 - room 2BC30 -14:15 - Ambrus Pal (Imperial College)

Indipendence results on p-adic monodromy groups


Wednesday November 4, 2015 - room 2BC30 -14:15 - Christopher Lazda

Monodromy-weight conjecture


Friday October 30, 2015 - room 2BC60 -14:15 - Baskar Balasubramanyam

Special values of L-functions and congruences of modular forms


Wednesday July 1, 2015- room 2AB40 - 10:30 - Konstantin Ardakov (Oxford)

$\hat{ \cal D}$-modules on rigid analytic spaces


Wednesday June 24, 2015- room 2AB40 - 14:30 - Elisa Postinghel (Leuven)

Positivity of divisors on blown-up projective spaces


Wednesday June 24, 2015- room 2AB40 - 15:30 -Eric Katz (Waterloo, Canada)

Uniform bounds on rational points on curves of low Mordell-Weil rank


June 23, 26, 2015 - room 2BC60 - Eric Katz (Waterloo)

Minicourse: Introduction to Tropical Geometry


Thursday June 4, 2015- room 2AB40 - 14:15 - Chris Lazda (Imperial College HIMR)

Rigid cohomology over Laurent series fields


Friday May 29, 2015- room 2BC30 - 14:30 - Carlo Martinucci (Padova)

Polytope algebra, tropical algebra and toric cycles


Thursday May 21, 2015- room 1BC50 - 14:00 - Thomas Bitoun (Moscow , National Research University)

On the theory of b-function in positive characteristic


Tuesday April 28, 2015- room SRVII - 12:00 - Alessandro Chiodo (Parigi - Jussieu)

Modelli di Néron di gruppi Picard via gruppi di Picard


Friday April 17, 2015- room 1C150 - 10:30 - Adrian Iovita

The Spectral Halo


Thursday, April 2, 2015- room 1AD100 - 14:30 -Zhengyu Mao (Rutgers Univ. Newark)

Fourier coefficients of cusp forms


Monday, March 9 2015- room 1BC45 - 14:30 - Federico Bambozzi (Regensburg)

Dagger geometry as Banach algebraic geometry


Thursday, March 12, 2015, - room 1BC45 - 14:30 - Lucia Di Vizio (CNRS)

Geometria dei gruppi alle differenze e teoria di Galois parametrica
delle equazioni differenziali


Thursday, March 12, 2015, - room 1BC45 - 15:30 - Michele Bolognesi (Rennes)

Pfaffian Cubic Fourfolds and non-trivial Brauer Classes


February 2014, - room 2BC30
February 10, 10:00-12:00, February 12, 9:00-11:00, February 13, 9:00-11:00, February 16, 11:00-13:00,
February 17, 11:00-13:00, February 18, 9:00-11:00, February 19, 14:00-16:00, February 23, 14:00-16:00,
February 24, 14:00-16:00, February 26, 9:00-11:00. - Benjamin Schraen, Stefano Morra

Topics on p-adic Langlands (Corso Dottorato)


Tuesday, October 7, 2014, - room 2BC/30 - 14:30 - Enrica Floris (Imperial College London)

Invarianza dei plurigeneri per foliazioni su superfici


Tuesday, September 23, 2014, - room 2AB/45 - 14:30 - Frank Neumann (University of Leicester)

Weil Conjectures and Moduli of Vector Bundles


Thursday, July 10, 2014, - room 2AB45 - 14:30-16:00 - Fabio Saggin (Master student, Padova)

Cohomology theories and formal groups


Friday, July 4, 2014, - room 2BC60 - 10:45 - Adebisi Agboola (Santa Barbara)

On special values of p-adic L-functions


Thursday, May 29, 2014, - room 2BC60 - 12:00 - Christopher Lazda (Imperial College)

A homotopy exact sequence and unipotent fundamental groups over function fields


Thursday, May 22, 2014, - room 1BC50 - 14:30 - Sarah Zerbes (University College London)

Euler systems and the conjecture of Birch and Swinnerton-Dyer


Thursday, May 29, 2014, - room 1BC50 - 14:00 - Sofia Tirabassi (Utah)

Varieties with $\chi$ equal to 1


Wednesday February 19, 2014, - room 1BC45 - 16:00 - Vladimir Matveev

Nonintegrability of the Zipoy-Vorhees metric


Thursday January 9, 2014, - room 2BC30 - 14:30-15:30 - Thomas Hudson (Daejeon, Corea)

Schubert classes in the algebraic cobordism of generalized flag bundles


Friday December 20, 2013, - room 1BC45 - 11:30-12:30 - Tommaso Centeleghe (Heidelberg)

Sullo spezzamento dei primi nei campi di torsione di curve ellittiche


Thursday December 5, 2013, - room 2BC30 - 14:30-15:30 - David Schmitz (Marburg)

Big cone decompositions and volume of chambers


November 7, 2013, - room 2BC30 - 11:00-12:00 - Atsushi Shiho (Tokyo)

On the differential Artin conductor of overconvergent isocrystals


November 14, 2013, - room 2BC30 - 9:30-11:00 - Andrea D'Agnolo (Padova)

Riemann-Hilbert correspondence for holonomic D-modules


Thursday November 14, 2013, - room 2BC30 - 14:30-15:30 - Stefano Urbinati (Padova)

Positivity for normal varieties


Thursday October 24, room SRVII - 14:00- 15:30 - Niko Naumann (Regensburg)

Introduction to perfectoid spaces


Friday October 18, 2013, - room 2BC30 - 15:30-16:30 - Pierre Colmez (CNRS)

The Montreal functor and its inverse


Wednesday October 16, 2013, - room 2BC30 - 15:30-16:30 - Pierre Colmez (CNRS)

Locally analytic representations of GL_2 and (φ,Γ)-modules


Thursday October 10, 2013, - room SRVII - 14:30-15:30, - Giovanni Moreno (Opava, Cechia)

Su alcune questioni di geometria algebrica "nascoste" nella teoria geometrica delle PDE non lineari


October 2013, - room 2BC30
Wednesday 2, Friday 4, Wednesday 9, Friday 11 - 14:30-16:30 room 2BC30
Wednesday 16, and Friday 18 - room 2BC30 - 14:30-15:30
Wednesday 23, room 2BC30 - 13:30-15:00
Friday 25, room 2BC30 - 14:30-15:30
(Wednesday 30, room 2BC30-14:30-16:30 TBC) - Niko Naumann (Regensburg)

Perfectoid spaces and their applications (Corso Dottorato)


Thursday, June 27, 2013 - room 2AB40 - 11:30 - Giuseppe Ancona (Paris 13)

Algebraic cycles of abelian schemes


Friday, June 28, 2013 - room 1AD100 - 11:30 - Sophie Marques (Padova-Bordeaux)

Tameness for actions of affine group schemes and quotient stacks


Monday, June 3, 2013 - room 2BC30 - 11:30 - Stefano Morra (Toronto)

The action of compact subgroups on some p-modular automorphic representations of GL_2(Q_p)


Thursday, May 23, May 30, June 6, 2013, - room 2AB45 - 9:00-12:00,
Friday, June 7, 2013, -room 2BC30 - 11:00-14:00 - Aaron Silberstein (Harvard)

Introduction to birational anabelian geometry (Corso Dottorato)


Friday, May 31, 2013 - room SRVII - 14:00 - Shinichi Kobayashi (Tohoku)

The p-adic height pairing on abelian varieties at non-ordinary primes


Friday, May 31, 2013 - room SRVII- 11:00 - Wieslawa Niziol (Utah)

Syntomic cohomology and regulators


Friday,May 31, 2013 - room SRVII - 9:30 - Pierre Colmez (CNRS)

Representations analytiques et (phi,Gamma)-modules


Friday, May 24, 2013 - room 2AB45 - 14:30 - Vincent Pilloni (ENS Lyon)

p-Adic Weil II and classicity of overconvergent modular forms


Wednesday, May 22, 2013 - room SRVII - 14:30
Friday, May 24, 2013 - room SRVII - 10:00 - Jean-Baptiste Teyssier (Ecole Polytechnique)

An analogue for meromorphic connections of Abbes-Saito construction


Thursday, May 9, 2013 - room 1BC45 – 10:45 - Carlos de Vera (UPC Barcelona)

Shimura curves: moduli interpretation and rational points


Friday, March 15, 2013- room 2AB40- 10:30
Friday, March 22, 2013 - room 2AB40 - 13:45
Friday, April 5, 2013- room SRVII- 11:30 - room 2AB45- 14:00 - R. Scheider (Regensburg)

The de Rham realization of the Polylogarithm


Seminar Postponed - - Marco Boggi (Universidad de los Andes - Bogotà)

Profinite Teichmüller theory and arithmetic of curves over number fields


Thursday, November 22, 2012- room SR VII- 14:00 - Gloria Della Noce (Pavia)

On the Picard number of singular Fano Varieties


Wednesday, June 6, 2012 - room 1C/150 - 14:30 - Hou-Yi Chen (Taiwan)

Reconstruction of a variety from $O[[h]]$-modules.


Tuesday, June 5, 2012- room 1BC/45 - 11:00 - Florian Pop (Philadelphia)

The Oort Conjecture on Lifting Covers of Curves


Tuesday, May 29, 2012 - Cancelled, new date TBA - Vincent Pilloni (ENS Lyon)

Classicity of certain weight 1 p-adic modular forms and applications


Friday, May 25, 2012- room SRVII - 10:30 - Benoît Stroh (Paris 13)

Overconvergence and classicity for Hilbert modular forms


Tuesday, May 22, 2012 - room SRVII - 11:00 - Hershy Kisilevsky (Concordia University, Montreal)

Mordell-Weil groups of elliptic curves under field extension


Friday, May 11, 2012- room 2BC/30 - 11:30 - Luca Migliorini (Bologna)

Ngo's support theorem


Tuesday, May 8, 2012 - room 1BC/45 - 11:00 - George Shabat (Moscow State University)

Dessin d'enfants and algebraic geometry


Wednesday, May 2, 2012 - room 2AB/45 - 16:30 - Gianluca Pacienza (Strasbourg)

Un versione logaritmica del "bend-and-break lemma" di Miyaoka-Mori


Tuesday,March 6, 2012- room SRVII- 10:30 - Valeria Marcucci (Pavia)

On a conjecture of Naranjo and Pirola


Thursday, February 16, 2012- room 2AB/45 - 14:00 - Ernesto Mistretta (Padova)

Stabilita' di Span Duali e Indice di Clifford


Thursday, February 9, 2012 - room 2AB/45 - 14:30 - Chiara Camere (Hannover)

La stabilità del fibrato tangente di P^r ristretto ad una curva o ad una superficie


Thursday, February 2, 2012 - room 1BC/50 - 14:30 Matteo Longo (Padova)

Quaternionic Darmon points and arithmetic applications


Thursday, January 26, 2012 - room - 14:30 - Mario Edmundo (Lisbon)

Grothendieck's six operations on o-minimal sheaves (Joint work with L. Prelli)


Tuesday, January 17, 2012 - room 2AB/40 - 10:00 - Thomas Hudson

Un'estensione dei polinomi di Schubert alla $K$-teoria connessa mediante il cobordismo algebrico


Thursday, January 12, 2012 - room 2AB/45 - 14:30 - Sofia Tirabassi (Roma III)

Effettive Iitaka fibrations of irregular varieties


Thursday, December 15, 2011 - room 2AB/45 - 14:30 - Marco Boggi (Universidad de los Andes, Bogotà)

Galois coverings of moduli spaces of curves and loci of curves with symmetry


Rimandato - room TBA - 10:15 - Matteo Longo (Padova)

Quaternionic Darmon points and arithmetic applications


Thursday, December 1, 2011- room 2BC/60- 11:30 - Alessia Mandini (Instituto Superior Tècnico, Lisbon University)

Hyperpolygons and Moduli Spaces of Parabolic Higgs Bundles


Thursday, October 13, 2011 - room 1BC/45 - 14:00 - Jilong Tong (Bordeaux)

On torsors under elliptic curves


Thursday, October 6, 2011 - room 1BC/45 - 11:30 Monday, October 10, 2011 - room 1BC/45 - 10:00 - T. Abe (Tokyo)

Nearby cycles and vanishing cycles


Wednesday, September 28, 2011 - room 2AB/40 - 15:00 - Francesco Baldassarri (Padova)

Finite morphisms of p-adic curves and radii of convergence of connections


Thursday, September 22, 2011 - room 2AB/45 - 14:00 - Adriano Marmora (Univ. Strasburgo)

Product formula for $p$-adic epsilon factors


Wednesday, September 21, 2011 - room 1BC/50 - 10:30 - Vadim Vologodsky (Univ. of Oregon)

On the center of the ring of differential operators on a smooth variety over $Z/p^nZ$


Tuesday, June 28, 2011 - room 2BC/60 - 15:00 - Giovanni Cerulli Irelli (Bonn)

Uso della teoria delle rappresentazioni di quiver nello studio della geometria di degenerazioni di varietà di bandiera


Thursday, May 26, 2011 - room 1A/150 - 11:30 - Francois Brunault (Lyon)

Explicit p-adic regulators for K_2 of elliptic curves


Thursday, May 19, 2011 - room 2BC/60 - 14:00 - Cinzia Casagrande (Torino)

Sul numero di Picard dei divisori di una varietà di Fano


Wednesday, May 4, 2011 - room 1BC/45 - 11:00 - Jorge Mozo Fernandez (Valladolid)

Results on analytic classification of germs of holomorphic foliations


Thursday, April 28, 2011 - room 1A/150 - 11:30 - Francesco Bottacin

Sulla corrispondenza di Simpson


Wednesday, April 20, 2011 - room 2BC/60 - 15:00 - Shanwen Wang (EPFL)

Kato's Euler system and p-adic L function of modular form


Tuesday, April 19, 2011 - room 2AB/45 - 16:15
Wednesday, April 20, 2011 - room 2BC/60 - 14:00 - Daniele Faenzi (Pau)

Configurazioni di iperpiani e fibrati logaritmici


Friday, April 15, 2011 - room 2AB/45 - 14:30 - Denis Benois (Bordeaux)

Trivial zeros of modular forms at near critical points


Thursday, April 14, 2011 - room 2AB/45 - 12:00 - Simone Diverio (Institut de Mathématiques de Jussieu - UPMC, Paris)

Positività e iperbolicità secondo Kobayashi delle varietà complesse proiettive


Tuesday, April 5, 2011 - room 1BC/45 - 11:30 - Minhyong Kim (University College, London)

Siegel's theorem for P^1-{three points}


Wednesday, March 30, 2011 -room 2AB/45 - 12:00 - Matteo Penegini (Bayreuth Universitaet, Germany)

Nuove superfici di Beauville e gruppi finiti


Thursday, March 24, 2011 - room 1BC/50 - 11:00 - Orsola Tommasi (Hannover)

La coomologia dello spazio di moduli delle varieta' abeliane di dimensione 4


Thursday, March 16, 2011 - SR 7th floor B - 14:00 - Masaaki Yoshida (Kyushu University)

Hyperbolic Schwarz maps


Thursday, March 10, 2011 - room 2AB/40 - 15:00
Friday, March 11, 2011 - room 2AB/40 - 15:00
Wednesday, March 16, 2011 - SR 7th floor B - 14:00
Wednesday, April 6, 2011 - room 2BC/60 - 13:35
Thursday, April 7, 2011 - SR 7th floor B - 11:00 - Lorenzo Ramero (Lille)

Almost purezza e teoria p-adica di Hodge


Thursday, March 3, 2011 - room 2BC/60 - 14:00 - Marc-Hubert Nicole (Marseille)

Conjectures de troncature de Traverso et raffinements de la stratification de Newton


Monday, January 31, 2011 - room 1BC/50 - 16:00 - Nicola Mazzari

On the rigid and the de Rham cycle classes


Friday, January 28, 2011 - SR 7th floor B - 10:00 - Linsheng YIN (Tsinghua University, Pechino)

Index-class number formulae


Monday, January 17, 2011 - room 2BC/50 - 14:00
Wednesday, January 19, 2011 - room 1BC/50 - 14:00 - G. Vezzosi (Firenze)

An introduction to DAG


Thursday, January 13, 2011 - room 1BC/50 - 14:30 - Teresa Monteiro Fernandes (Universidade de Lisboa)

Grauert's theorem for open subanalytic sets in the real domain


Monday, December 20, 2010 - room 2AB/40 - 14:30 - Olivier Brinon (Paris 13)

Surconvergence de la monodromie p-adique, application aux formes modulaires p-adiques surconvergentes


Thursday, December 16, 2010 - room 1BC/50 - 14:30 - Thomas Ludsteck

Unipotent Schottky bundles on curves and abelian varieties


Friday, December 9 - room 1BC/50 - 15:00
Thursday, December 10 - room 1BC/50 - 15:00
Monday, December 13 - room 1BC/50 - 15:00
Wednesday, December 15 - room 1BC/50 - 15:00 - Yves Andr? (ENS, Paris)

Introduction to Motives


T.B.A. - Yves Andr? (ENS, Paris)

New viewpoints on Euclidean lattices (categorical, group-theoretic, and valuative aspects


Friday, November 26, 2010 - room 1A/150 - 15:30 - Gergely Zabradi (Budapest)

Exactness of the reduction on etale modules


Friday, November 19 - room 1BC/50 - 14:30
Monday, November 22 - room 1BC/50 - 14:30
Friday, November 26 - room 1A/150 - 14:00 - Gerard Freixas (Jussieu, Paris)

Generalized holomorphic analytic torsion


Friday, November 12, 2010 - room 2AB/40 - 15:30 - Matteo Penegini (Bayreuth)

On surfaces with $p_g=q=2$ , $K^2=5$ and Albanese map of degree $3$


Thursday, November 4, 2010 - room 2AB/45 -14:30 - Matteo Longo (Padova)

Punti di Heegner ed aritmetica delle famiglie di Hida


Thursday, October 28, 2010 - room 2AB/45 - 14:30 - Ernesto C. Mistretta (Padova)

Stabilità e divisori Theta


Thursday, October 21, 2010 - room 2AB/45 - 14:00 - Lidia Stoppino (Università dell'Insubria)

Stability conditions and inequalities for surfaces


Friday, October 15, 2010 - room 2BC/60 - 14:30 - Laura Desideri (Tubinga)

The Plateau problem, Fuchsian systems and the Riemann-Hilbert problem

Page maintained by A. Bertapelle, M. Longo